Pergola k zahradě prostě patří

Usednout na pohodlné venkovní lehátko, pod hlavu si dát polštář, do jedné ruky vzít knihu a do druhé orosenou sklenici vína. Znáte snad lepší představu jak trávit letní odpoledne? Přesně tohle vám umožní pergola. Pokud zahradu využíváte celoročně, postavte si takovou, ve které nebude pobyt závislý jen na slunečném a horkém počasí.
zadní dvorek
Pergol je nepočítaně mnoho druhů a typů. Zastřešené pevnou střechou. Zastřešené jen pnoucími rostlinami. Obestavěné z jedné, ze dvou nebo i tří stran. Vybavené jen sedacím nábytkem, vybavené i servírovacími stolky. Nebo vybavené zahradní kuchyňkou s integrovaným grilem, vařičem a dřezem.
Pergolu si můžete koupit v typové řadě některého z výrobců. Můžete si ji také nechat postavit odbornou stavební firmou na zakázku. Firma vám vyjde vstříc ve všech vašich požadavcích. Nebo si ji můžete postavit i sami. Rozhodně se nejedná o nějaké složité a náročné stavby, nicméně nějaké zkušenosti stavebníka byste měli asi mít.
Asi nejdůležitějším rozhodnutím je umístění samotné pergoly. Není to žádná mobilní stavba. V případě, že si až při jejím užívání uvědomíte chybný úsudek, budete mít smůlu. Pergolu jen tak lehce nepřemístíte.
Pergola by měla být v dosahu domu. Určitě ne na druhém konci rozlehlého pozemku. Měla by být umístěná v klidové, relaxační zóně. Její okolí budou krášlit květiny a okrasné keře. Brázdy brambor nejsou vhodným sousedem pro pergolu. Na druhou stranu několik hlav vinné révy není na škodu. Hezky se pne a plody vína mohou zpříjemnit pobyt v pergole.
Pergola by měla mít rozhodně zpevněnou podlahu. Je na vás, jestli ji vybavíte betonovým potěrem, nebo třeba dlažbou z kamene. Určitě by neměla být podlahou jen udusaná hlína. Je však přínosem, pokud podlaha je propustná a nezadržuje vodu. To platí naléhavěji u pergol, které nemají zastřešení.
altán pod stromem
V takových pergolách je dobré mít nějaký prostor pro uskladnění zahradního nábytku. Ten lze vyřešit lavicí, ve formě truhly, jejíž druhou vlastností je právě takový úkryt. Ostatní nábytek však musí být uzpůsoben tak, aby se po složení do této truhly (lavice) vlezl. Je proto vhodné takový nábytek zakoupit jako sadu.
Další vybavení pergoly je už na vaší fantazii. V každém případě, posezení v zeleni obklopené pergole je neuvěřitelnou relaxací. Tak si ji užijte.