Chcete chovat andulky?

Pokud chcete chovat doma nějakého opeřence, jsou andulky neboli papoušci vlnkovaní určitě dobrou volbou. Jsou to chytří a hraví ptáčci. Dá se s nimi užít spousta legrace! Jejich chov je nenáročOKný a vhodný i pro chovatele začátečníky! Na co nesmíme zapomenout, aby se jim u nás doma líbilo?

krmení andulek

Jejich původním domovem je daleká Austrálie, proto se těmto ptákům říká také australský vrabec. V Austrálii žijí ve volné přírodě ve velkých hejnech, jsou společenští, družní. V případě, že se rozhodneme chovat „jedináčka“, musíme se mu hodně věnovat, mluvit na něj a hrát si s ním. Jinak by mu bylo moc smutno!

 andulka na foťáku

Prostorná klec s výbavou

Andulky mohou bydlet v kleci i voliéře, ale jejich bydlení musí být dostatečně velké. Potřebují prostor na hraní a šmejdění, jsou to takoví malí průzkumníci. Plocha by měla být minimálně 60 x 120 centimetrů a výška alespoň 100 centimetrů. Do klece přidáme pěknou větev z ovocného stromu, aby měli obyvatelé místo na prolézání, šplhání, broušení drápků a zobáčku. Další důležitou součástí vybavení je samozřejmě krmítko a napáječka. Odborníci doporučují kovové a umístěné na mřížkách klece. Na podlahu (vyrábí se zasouvací, pro lepší manipulaci při čištění) dáme vrstvu písku. Je to řešení nejhygieničtější. Kromě toho ptáčci zrnka písku využívají jako pomocníky při trávení. Sezobaná zrnka rozmělňují potravu. Andulky milují vodu, koupání a cákání. V jejich obydlí by proto neměla chybět vhodná vanička. Nezapomeneme na hračky! Z těch mají tito čiperové velkou radost. Přidat můžeme také ptačí houpačky. V chovatelských obchodech si jistě různé hračky i jiné pomůcky vybereme, nabídka je pestrá.

 modrá andulka

Vhodné umístění ptačího domečku

Předně je potřeba upozornit, že klec se živými tvorečky nepatří do místnosti se znečištěným vzduchem! Tam, kde by je trápil kouř z cigaret nebo kuchyňské výpary, bychom jim rozhodně zdravý a spokojený život nepřipravili. Nejvhodnější umístění klece je v blízkosti okna, ne však tam, kde v létě celý den pálí slunce. Zvídavé andulky strašně rády pozorují dění venku!