Cestujte po stopách druhé světové války

Dvacáté století bylo stoletím extrémního společenského a vědecko-technického rozvoje. Postavení „obyčejných“ lidí se zlepšilo, životní úroveň rostla neuvěřitelným tempem. Přesto má posledních sto let na svém kontě také nejhorší válku, kterou moderní svět zažil. Druhá světová válka trvala pouhých šest let, vzala však život až 60 milionům lidí. Na její hrůzy by svět nejraději zapomněl. Ale to by byla chyba! Protože jak praví klasik, kdo nezná svoji historii, je odsouzen k jejímu opakování. A proto se i v současné době najdou nadšenci, kteří toto období studují a navštěvují místa, kde se odehrály osudové okamžiky konfliktu. V Evropě je jich asi nejvíce – která místa tak navštívit?

válka v Normandii

Normandie


Oblast, kde se začal vývoj války obracet ve prospěch Spojenců. Leží na severu Francie. Jedná se o deštivý poloostrov v Lamanšském průlivu, který „vyniká“ poměrně drsným podnebím. Spojenci si jej vybrali pro vylodění velké části svých vojsk v roce 1944. Němci v této oblasti útok nečekali a jejich obrana byla prolomena. Svědectví jsou zde na každém útesu, na každé pláži. Obdivovat můžete mohutné bunkry, děla, zákopy, protiinvazní „ježky“ na plážích a další vojenskou techniku, která zde zbyla jak po Němcích, tek po Američanech. Protože se jedná o stěžejní místo války, je zde spousta muzeí a venkovních expozicí, které vám nabídnou vhled do osudných červnových dní roku 1944.

Ardeny


Pohoří v Belgii na první pohled působí klidně. Ale stačí se projít místními hustými lesy. Ty jsou doslova posety stovkami hlubokých děr, kde se Spojenci bránili německému protiútoku. Ten byl velmi zuřivý a znamenal velké ztráty. Nakonec ale Američané dobyli zpět město Bastogne a tím zatlačili agresory zpět. Památníky naleznete v samotném centru města, ale i v dalších – Mardasson a Malmelda.
tábor osvětim

Osvětim


Snad nejotřesnější kapitolu války napsali Němci v polské Osvětimi. Ospalé malé městečko se totiž stalo sídlem pro největší koncentrační tábor pro Židovské obyvatelstvo. Podle odhadů zde bylo vyvražděno více než 1 milion lidí! Nyní je zde obrovský památník sestávající se z původních ubikací vězňů, zbytků plynových komor, spalovny či ordinací, kde se prováděli experimenty na lidech. Pro pochopení toho, co představuje výraz holocaust, musíte navštívit právě toto místo.