Problémy s bydlením?


Lidé nežijí v pohádce. A proto je jejich život nejednou nepohádkově složitý a často pro ně také na rozdíl od tradičních pohádek nekončí všechno happy endem. Zvrtnout se může kdykoliv cokoliv a také se to nejednou zvrtne. A doufat v zásah nějaké vyšší moci nebo v nějaké kouzlo se v tomto případě nevyplácí.
obchodníci na burze


Týká se to všeho, bydlení nevyjímaje.


Kolik jenom u nás bydlí lidí, kteří musí žít v nevyhovujících bytových podmínkách! Kolik je u nás těch, kdo žijí v nájmu a jsou tak do značné míry vydáni na milost a nemilost svého pana domácího, který si může usmyslet, že už je tam nechce mít a že se mají vystěhovat! A kolik je těch, koho nelze vystěhovat jenom proto, že v podstatě nemají střechu nad hlavou, že nocují, kde se jenom dá!
prodej domu


Tito lidé se v podobné situaci ocitají většinou nikoliv ze své vlastní vůle. Prostě neměli na výběr a bydlí tak, jak je to možné. Vesměs proto, že nemají .


Nemají peníze na to, aby si koupili vlastní dům či byt, který by odpovídal jejich potřebám a kde by měli jistotu, že je odsud nikdo nevystěhuje, že jsou vlastními pány.


A pokud se snad tito lidé nechtějí s podobnou nepřízní osudu smířit? Pokud by také chtěli bydlet ve svém, podobně jako mnoho jiných šťastlivců?


Najdou si třeba na internetu nebo v nějakém katalogu realitní kanceláře dům nebo byt přesně podle svých představ a pak…


Pak jdou do banky, aby si na koupi takové nemovitosti půjčili peníze. Tak se to přece dělává. Jenže vystřídají několik bank a stále nic. Nejednou je odmítají, protože třeba nemají dostatečně vysoké příjmy, jisté zaměstnání, nebo mají nějaký ten vroubek v podobě zápisu v registrech dlužníků a… „Je nám líto“.


A co potom? Propadnout beznaději? Smířit se s osudem a jít žít na ulici? Nebo na ubytovnu, již člověku zčásti zaplatí stát a jež je hodně nešťastným řešením?


Ne! Až tak daleko to zpravidla dojít nemusí. Protože i když nepůjčí banky, někdo jiný třeba ano. Máme tu přece i nebankovní instituce. Ty, jež nabízejí třeba americkou hypotéku. Při níž člověk nemusí dokládat své příjmy, nemusí se bát zápisu v registru dlužníků. Při níž musí vlastně jen jediné. Dobře si spočítat, zda ji bude schopen se svými příjmy splácet. A nic víc.


A pak už je bydlení takového člověka klidně přímo pohádkové. Čímž nemám na mysli, že žije v klobouku nebo chaloupce z mechu a kapradí.