Rakousko

je vnitrozemskou spolkovou republikou ležící ve střední Evropě. Sousedí s osmi státy, s Lichtenštejnskem, Švýcarskem, Itálií, Slovinskem, Maďarskem, Slovenskem, Německem a s Českem. Jeho hlavním městem je Vídeň, které je hojně navštěvováno turisty. Vedle tohoto města jsou turisticky navštěvována města Salzburg, Innsbruck nebo Graz, zvaný také jako Štýrský Hradec. Dalším lákadlem je pro turisty návštěva hradů, zámků, klášterů nebo kostelů, které jsou hojně po celém státu. Na své si zde přijdou i milovníci zimních sportů, jimž je nabízena velká řada alpských středisek. V Rakousku je národním sportem alpské lyžování, ale nerodí se zde pouze lyžaři. Tak si pojďme představit několik osobností.
rakousko mapa.png
Jaké významné osobnosti se zde narodily? Například odtud pochází řada hereckých hvězd jako například Arnold Schwarzenegger, Hedy Kiesler nebo Romy Schneider. Dále musíme zmínit Adolfa Hitlera a Ernesta Kaltenbrunnera. Adolf byl nacistický diktátor a Ernest byl nacistický velitel RSHA. Významným pro Česko byl Karel Plicka, který byl spoluzakladatelem AMU v Praze. Z historie nesmíme zapomenout na Boženu Němcovou, spisovatelku a zakladatelku novodobé české prózy. Dále pak také nesmíme zapomenout na císaře Františka Josefa I. nebo také na císařovnu Marii Terezii.
vídeň panoráma.jpg
Nejznámějšího zpěváka Rakouska můžeme nazvat Falca. Největší virtuóz, hudební skladatel a varhaník nebyl nikdo jiný než Wolfgang Amadeus Mozart. Dalšími hudebními skladateli, kteří se zde narodili, byli: Franz Joseph Haydn, Franz Schubert nebo Franz Liszt. Většina z nás si vzpomene na jednoho z úspěšnějších pilotů Formule 1 Nikiho Laudu. Dalšími významnými sportovci jsou lyžaři: Herman Maier, Mario Matt a neb novodobý Marcel Hirscher. Určitě vám na mysli vytanula další významná jména, my jsme zde vyzdvihli ty nejznámější.
rakouské Alpy.jpg
A jaké zajímavosti se můžeme o Rakousku dozvědět? Nejstarší ZOO se nachází ve Vídni a byla založena roku 1752. Tato země má jednu z nejstarších vlajek na světě, která pochází z roku 1191. Rakousko je jedinou zemí v EU, která není členem NATO. Nachází se zde nejvyšší vodopád v Evropě. První žena, která získala Nobelovu cenu, pocházela z Rakouska a dostala ji za mír. Nejvyšší bod Rakouska je 3798 metrů. Víte o Rakousku další zajímavosti? Tak se s námi o ně podělte v komentářích.