Bydlení pro každého

Jenom těžko bychom mezi našinci hledali někoho, kdo by nechtěl mít svůj byt nebo rovnou dům. Lidé prostě z mnoha logických důvodů bydlet chtějí a potřebují, a proto se po nějakém tom vhodném objektu přinejmenším jednou jedinkrát za život shánějí. Jenže čím déle hledají, kde by mohli bydlet, tím více obvykle propadají skepsi. Protože vidí ty ceny, které se za bydlení platí, a když je porovnají se svým rozpočtem, vesměs zjistí, že na tohle nemají. Že i kdyby šetřili dost možná celý život, nikdy si žádný slušný objekt určený k bydlení nepořídí. A pak se tedy ubytují někde u někoho v nájmu, což je sice také drahá záležitost, ale dá se aspoň zvládnout, protože tady se platí postupně a nikoliv jednorázově ohromná částka.

stará mince

Co jenom by takoví lidé dali za to, kdyby mohli bydlet ve svém! A… Vlastně není důvod, proč jim něco takového nenabídnout. Když může někdo dát nemovitost do zástavy a když může splácet, může si přece vzít i hypotéku. Tedy půjčku, kterou se zaplatí při koupi nemovitosti a tato se pak finanční instituci, která onu půjčku poskytla, splácí.

Jenže ani taková klasická hypotéka, sloužící ke koupi nějakého nemovitého objektu do vlastnictví, nemusí být ideální. I ta může být navzdory své nesporné výhodnosti nad možnosti toho, kdo by rád bydlel ve svém. Přece jenom jde o hodně velké peníze. A tak se nejednou hodí třeba i hypotéka, za kterou se dá pořídit pouze byt družstevní. I družstevní byt hypotéka financovat může. Ovšem přece jenom je tu určitý rozdíl mezi klasickou a takovouto hypotékou.

počítání úspor

Hypotéka na družstevní byt se nenabízí často. Protože bankám vadí, že zde není uživatel družstevního bytu majitelem tohoto, ale pouze majitelem podílu na celé nemovitosti, což by komplikovalo situaci ve chvíli, kdy by člověk nesplácel a jeho byt by se tak měl použít k odškodnění poskytovatele hypotéky. Ale přesto se dá taková hypotéka také sehnat. Jenom se musí akceptovat, že se zde půjčí zájemci o koupi družstevního bytu menší díl ceny takového objektu. Což ale kompenzuje skutečnost, že bývá družstevní byt levnější než vlastní.

A bydlení ve družstevním bytě je skoro jako bydlení v bytě vlastním.