Okrasná zahrada versus užitková

Máte malou zahradu a nemůžete striktně oddělit užitkovou od okrasné? Pere se ve vás myšlenka, zda je vůbec možné, tyto typy zahrad skloubit dohromady? Zdánlivě vypadá, že to určitě nepůjde. Rozhodně, to tak není. I zelenina a okrasné květiny mohou růst v bezprostřední blízkosti a symbióze. Ani v přírodě přeci nenajdete rostliny, které by nerostly vzájemně promíchané. Lesní jahody uvidíte v kopretinách a ani vás nenapadne, že by to mohlo být jinak.
připravená zelenina
K užitkové zahradě samozřejmě patří i kompostéry. Ty, se budeme snažit umístit do takové části zahrady, kde budou působit, co nejméně rušivě. Kombinaci obou druhů zahrad spojit můžeme, ale s rozmyslem. Někdy nám propojení obou zahrad, dokonce může být k užitku. Okrasné rostliny dokáží odpudit některé škůdce, kteří na užitkových plodinách cizopasí. Kombinace mrkve, zelí, fazolí, hlávkového salátu s aksamitníky /afrikány/, je toho příkladem. Afrikány dokáží v půdě eliminovat háďátka, která nám úrodu zničí během velmi krátké doby. Sami možná budete mile překvapeni, že tato kombinace opravdu funguje a že žlutooranžové květy afrikánů, kombinované s listy zeleného salátu, mohou vypadat napohled opravdu krásně.
Sesazení fazolí a jiných luštěnin, společně s rozmarýnou nebo saturejkou, vás ochrání před škůdci bobovitých rostlin.
rostlinky fialek
Housenky z rajčat vám pomůže odstranit brutnák lékařský. Tato blankytně modrá bylinka, v kombinaci s červenými rajčaty, bude určitě potěšením pro oko. Kopřiva dobře funguje jako prostředek proti mšicím, jen parády na záhonu moc neudělá. Máta odežene myši i obtížné bělásky.
Mangoldem, zeleninou podobnou špenátu, můžete olemovat záhony. Jeho krvavě červené listy, budou zajímavou ozdobou okrasné zahrady, sami o sobě. Navíc budete mít z rostliny užitek. Mangold má chuť špenátu. Nebojte se kombinovat, zdánlivě nekombinovatelné. Jistě se vám to úspěšně podaří.