Magnezia Litera

Magnezia Litera představuje prestižní literární soutěž. Jejím cílem je propagovat kvalitní literaturu a to bez omezení žánrového. Spisovatelé, nakladatelé, básníci, vědci, překladatelé, všichni si zaslouží pozornost. Ceny se udělují celkem v jedenácti kategorií ch a to konkrétně: Litera – Kniha roku, Litera za prózu, Litera za poezii, Litera za knihu pro děti, Litera za naučnou literaturu, Litera za nakladatelský čin, Litera za překladovou knihu, Litera za publicistiku, Litera za objev roku, Kosmas – cena čtenářů, Magnesia – blog roku.
Přičemž poslední kategorie spatří mezi relativně nové, je vyhlašovaná teprve od roku 2015. Ovšem fenomén internetu a blogování nemůžeme pominout ani v oblasti seriózní a kvalitní literatury.
foto u pc 

Katolický blog Tisíckráte

Letošní rok vyhrál kategorii Blog roku satirický katolický blog Tisíckráte. Odkazuje se ve svém názvu na mariánskou poutní píseň, Tisíckráte pozdravujeme tebe. Tvůrce projektu využívá pseudonym Felic Kulpa (či Culpa). Jedná se o specifický humor, který je zaměřen na české katolické prostředí, ale mnozí čtenáři bývají z protestanských církví nebo z řad nevěřících lidí. Autoři si zvolili za cíl pobavit čtenáře, aniž by někoho zesměšňovali. Tisíckráte má také svůj vlastní facebookový profil, na kterém má 5 300 sledujících.
složený blog
Autoři se stylizují do rolí „investigativních“ novinářů, kteří odhalují zamlčovaná témata v církvi. Úsměvné je například i to, že mnozí lidé z řad nevěřících, sedli na lep těmto humoristickým článkům. Je smutné, že existenci tohoto internetového periodika nejvíce kritizují právě někteří kovaní ortodoxní katolíci. Naštěstí je jich pomálu, většina katolíků naopak oceňuje existenci tohoto formátu, jehož prostřednictvím si církev dělá legraci sama ze sebe, což působí jako velmi žádoucí ventil. Humor vždy dokáže sbližovat světy.