Jak funguje filtrační písek

Jistě budete souhlasit, že není lepší způsob, jak strávit horký letní den, než bazén s chladnou, osvěžující vodou. Ti šťastnější jej mají na své zahradě, ti méně šťastní se musí spokojit s veřejným koupalištěm, ať už přírodním nebo umělým.

 

Ovšem mít bazén neznamená jen radost. Je s tím spojena i starost o to, jak udržet vodu čistou a průzračnou po celou sezónu. Jedná se totiž v podstatě o nikdy nekončící bitvu s nálety, jako jsou například listy, květy či hmyz, stejně jako s řasami a sinicemi.

 

bazen5

 

Abychom tuto bitvu vyhráli, musíme zapojit nejen naše vlastní schopnosti, ale také použít nejrůznější pomůcky, které jsou dnes na trhu k tomuto účelu k dostání. Důležitá je například síťka, ale tou, bez které se žádný bazén, který chce udržet kvalitu vody delší dobu, neobejde, je filtrační zařízení.

 

Těch je poměrně dost typů. Záleží zde především na tom, jaký filtrační materiál je použit. Je samozřejmé, že musí být zvolen s ohledem na to, že se bude filtrovat voda a nikoliv vzduch. Například papírový filtr by zde tedy příliš užitečný nebyl.

 

Tím nejběžnějším a nejpoužívanějším typem je pak písková. A není divu, v současné době se jedná o nejlepší způsob čištění vody. Je to i jeden z procesů čištění, kterými voda v čistírnách odpadních vod prochází.

 

bazen5

 

Jak ale vlastně filtrační písek https://www.chlorito.cz/pisek-do-piskovych-filtru funguje? Naprosto jednoduše – mokrý písek vytvoří kompaktní hmotu s malým prostorem mezi jednotlivými zrníčky. A čím jsou zrníčka menší, tím je tohoto volného prostoru více a tím lépe se i zachytá špína. Ta na nich totiž ulpí a čím je mezera mezi nimi menší, tím menší nečistoty se také zachytí.

 

Je samozřejmé, že jako každý filtrační materiál i tento se musí občas měnit. Tato výměna se obvykle provádí přibližně jednou za rok, většinou na jaře, když se vše připravuje na novou sezónu.

 

Rozhodně se však jedná o účinný filtrační systém, který se hodí pro každý bazén.